Fra Student til Faglært: Vejledningsevent i Rønde

 

Vi gentager succesen i 2025! ‘Fra student til faglært’ i Rønde: Tirsdag d. 25. februar åbner Syddjurs Gymnasium igen festsalen for ‘Fra student til faglært’ arrangeret i samarbejde med Viden Djurs og Business Djursland.

Elever og virksomheder sættes i stævne

10 HHX-, STX og EUX-klasser kommer forbi for at blive klogere på karrieremulighederne som faglært efter endt studentereksamen.

Knap 20 veloplagte virksomheder står her klar til at møde de unge ansigt til ansigt.

Herudover vil der være vejlederstande fra erhvervsskolerne på Djursland, VID Erhvervsuddannelser, Kalø Økologisk Landbrugsskole, 3D College, Skovskolen, Københavns Universitet, Randers Social- og Sundhedsskole og Ungevejledningen fra Syddjurs Kommune.

Vi ser frem til at modtage elever og virksomhedsrepræsentanter i næste uge!

Baggrund

På Djursland er der mangel på faglært arbejdskraft inden for en række sektorer såsom håndværk, industri, handel, fødevareindustri, medier og velfærd. Dette problem kan kun løses ved at få flere unge til at starte på en erhvervsuddannelse gennem et lærlingeforløb.

Samtidig ser vi også en gruppe studenter, der ikke påbegynder en videregående uddannelse, enten fordi de har erkendt, at de foretrækker en mere praktisk orienteret uddannelse, eller fordi deres karaktergennemsnit ikke var tilstrækkeligt højt til at opnå deres ønskede uddannelsesretning. Målet med “Fra student til faglært” er netop, at overbevise de unge om, at der bestemt er en fremtid som faglært.

Samarbejdet om vejledningsarrangementet er nu inde i sit fjerde år.