Bliv klar til at levere til Forsvaret
Den 12. august kl. 8.30 – 13.00 afholdes arrangementet “Bliv klar til at levere til Forsvaret – og sælg til en industri i vækst”. Arrangementet er målrettet virksomhedsledere og er blevet til i et samarbejde mellem DI, Business Randers, Erhvervshus Midtjylland, Interforce, Randers Kommune og private virksomheder.
Deltag – og bliv klogere på, hvordan jeres virksomhed kan få adgang til et nyt marked og nye samarbejdsmuligheder.
Tilmeld dig her (link åbner i nyt vindue).
Den globale sikkerhedssituation har ændret sig markant på få år og kalder på en helt ny form for parathed og et andet mind-set i Danmark. Kriser, konflikter og stigende spændinger stiller nye krav til virksomheders beredskab, omstillingsparathed og sikkerhed. Mange landes forsvar – herunder det danske – står over for betydelige investeringer i de kommende år, hvor tid også bliver en vigtig faktor. Det skaber både udfordringer og muligheder for danske virksomheder.
Kom til arrangement og få indsigt i:
- Hvordan jeres løsninger og kompetencer kan bidrage til Danmarks og NATO’s sikkerhed
- Hvad der kræves af leverandører til Forsvaret og forsvarsindustrien
- Hvordan lokale virksomheder har fået fodfæste i branchen – og hvad samarbejdet
indebærer - Hvordan I styrker jeres kriseberedskab og får fodfæste i en voksende forsvarsindustri
- Hvordan I kan få vejledning og støtte, uanset om I er i opstartsfasen eller allerede på vej
Arrangementet målrettet virksomhedsledere og er blevet til i et stærkt samarbejde mellem DI, Business Randers, Erhvervshus Midtjylland, Interforce, Randers Kommune og private virksomheder.
Arrangementet er åbent for alle virksomheder i Randers og omegn – uanset branche og tidligere erfaringer. Det vigtigste er, at I er nysgerrige på, hvordan jeres kompetencer og ressourcer kan skabe værdi i en verden, hvor robusthed og sikkerhed er blevet forretningskritiske.
Tilmeld jer og bliv klogere på, hvordan jeres virksomhed kan stå stærkere i en tid med øget usikkerhed – og samtidig få adgang til nye markeder og samarbejdsmuligheder.
Tid og sted: 12. august 2025 kl. 08.30 – 13.00. Ridehuset, Værket, Sven Dalsgaards Plads 1, 8900 Randers C.
Program
Moderator: Jens E. Kristensen, Direktør, Business Randers
08.30 – Registrering og let forplejning
Rundstykker og kaffe
09.00 – Velkomst
Verden virker mere usikker end for blot få år siden. Hvad betyder det for os som kommune og lokalområde?
v/ Torben Hansen, Borgmester, Randers Kommune
09.10 – Forsvarets nye virkelighed: Hvad sker der – og hvad betyder det for industrien?
Et indblik i den sikkerhedspolitiske situation og fremtidige materielanskaffelser – og hvordan Forsvaret samarbejder med industrien.
v/ Peter Fausing, Oberst, Forsvaret og indkøber, Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse
10.10 – Udvikling i en ny sikkerhedspolitisk virkelighed
Hvilken betydning har forsvarsområdet for vores lokale erhvervsliv? Hvad kan Randers Kommune byde ind med i forhold til virksomheder, organisationer, institutioner og via erhvervsfremmesystemet? v/ Peter Bogh Lindgaard, Bestyrelsesleder DI Randers-Norddjurs og Jesper Kaas Schmidt, Kommunaldirektør, Randers Kommune
10.30 – Case: Sådan blev Protection Group Denmark leverandør til Forsvaret
v/ Jørgen Kragh Østby, COO, Protection Group Denmark
10.50 – Kaffepause og netværk
11.15 – Specialviden i spil: Randers Regnskov og samarbejdet med Forsvaret
Hvordan skaber civilsamfund og erhvervsliv værdi for forsvaret?
v/ Henrik Herold, Direktør, Randers Regnskov og formand, Interforce Region Midtjylland
11.35 – Case: TERMA som samarbejdspartner i forsvarsindustrien
Hvordan agerer TERMA som henholdsvis aftager og leverandør af produkter og services?
v/ Thomas Steenfeldt Andersen, Director, Manufacturing, TERMA Aerostructures A/S og Kim Egsmark Hovesen Senior Vice President, Electronics Manufacturing, TERMA A/S
12.00 – Let frokost og mød dem, der kan guide dig videre
Mulighed for at netværke og møde:
Erhvervshus Midtjylland, Business Randers, Center for Defence, Space & Security (CenSec), Danmarks Eksport og Investeringsfond (EIFO) samt Interforce på standene.