maj, 2021
Arrangements detaljer
Business Djursland og Nørgaard Teknik A/S i Auning inviterer til et medlemsarrangement med fokus på licensering. Nørgaard Teknik A/S er en spændende virksomhed, som
Arrangements detaljer
Business Djursland og Nørgaard Teknik A/S i Auning inviterer til et medlemsarrangement med fokus på licensering.
Nørgaard Teknik A/S er en spændende virksomhed, som beskæftiger i dag ca. 60 medarbejdere og har et samlet produktions- og administrationsareal på ca. 4000 m2.
Kompetencerne spænder alt fra smedje, maskinbearbejdning, overfladebehandling og meget mere, og virksomheden er underleverandør af komponenter og maskiner til bl.a. gasfyldeanlæg, transportanlæg, fødevareanlæg, vindmøller og forlystelsesattraktioner.
Det er også Nørgaard Teknik A/S, der laver Dino Gokarts og Due/Matic lerduemaskiner, der sælges over hele verden.
Oplæg ved Ole Nørgaard om virksomheden, deres planer for fremtiden, situationen lige nu og deres erfaringer med patentering.
Oplæg ved Nikolaj Ilsted, faglig leder og opfinderrådgiver hos opfind.nu – en del af teknologisk institut – holder et online oplæg på 30 min. om licensering m.m.
Tid
(Onsdag) 16:00 - 18:00